Manželský pár z Prahy si již před více než dvaceti lety oblíbil přírodu Jizerských hor. Proto si zde manželé nakonec pořídili novou roubenou chalupu, kam se posléze i natrvalo přestěhovali. Tím však pro manžele vyvstal palčivý problém: Jak zajistit vytápění v zimním období?
Analýza nákladů
Novostavba nepodsklepené chalupy se skládá z části roubené a části zděné: přízemí je způli postavené klasickou metodou za použití dřevěných trámů, jež jsou z vnitřní strany opatřeny izolací zakrytou dřevěnými fošnami, a zpola vyzděno dřevocementovými tvárnicemi IZOBLOK. Dřevěná konstrukce v podkroví je pak sendvičová. Místo sádrokartonu byly na vnitřní opláštění použity ekopanely STRAMIT. Celková vytápěná plocha činí 147 m2, což při světlé výšce 2,6 m a s přihlédnutím ke zkosení stropu v patře představuje cca 337 m3 vytápěného objemu. Před zahájením stavby byla provedena podrobná analýza předpokládaných nákladů s přihlédnutím k dostupným zdrojům vytápění.
Z grafu jasně vyplývá, že cenově nejvýhodnější by bylo vytápění dřevěnou štěpkou či pomocí tepelného čerpadla. Na další pozici se umístilo topení dřevem v krbových kamnech s vložkou a teprve za ním následuje infratopení PION.
Tepelné čerpadlo však bylo z výběru ihned vyřazeno s ohledem na poměrně vysoké pořizovací náklady. Pořízení kotle na štěpku by si zase vyžádalo zřízení zvláštní technické místnosti přímo v objektu, a navíc je nutno přihlédnout k prostorovým nárokům na uskladnění cca 15 m3 dřevěné stěpky na celou topnou sezónu. Obdobně by se i u výhradního vytápění dřevem v krbových kamnech muselo řešit uskladnění cirka 20 m3 dřeva. Po mnoha konzultacích a upřesněních požadavků majitele na objekt a využití jeho prostor padla nakonec volba na infračervená topná tělesa PION s tím, že v obývacím pokoji budou pro navození pocitu horské pohody též instalována krbová kamna.
Celkový příkon nainstalovaných topidel PION činí 10,4 kW (respektive 5,80 kW v přízemí a 4,62 kW v podkroví), přičemž na konci topné sezóny 2010/2011 (říjen – duben) vyšla spotřeba elektrické energie na vytápění na 13.413 kWh, což při ceně 2411,21 Kč za MWh u ČEZ odpovídá topným nákladům ve výši 31.387 Kč.
Schéma využití infrazářičů PION
Shrnutí
Manželé z Prahy na svou volbu nedají dopustit. Žádné jiné řešení totiž nenabízelo stejně vyváženou kombinaci pro ně klíčových parametrů - pohodlí, nízké pořizovací ceny a přijatelných provozních nákladů. Manželé zároveň oceňují tepelnou pohodu, kterou jim tělesa PION do domova přinesla: cítí se lépe nejen po fyzické, ale i psychické stránce.